Pondelok, 2007, február 19

Ako na to...svetlo

Nuž dnes som sa rozhodol pridať sem zopár skúseností a vlastných postrehov. Teda rozpoviem Vám ako na to idem ja. Začnem tak obšírnejšie v minulosti a hádam jedným z prvých kvetov, ktorý som kde a kedy odfotil. Nuž chyby ktorých som sa dopustil pri mojom prvom snímku bolo hneď niekoľko, no najzákladnejšou bolo fotenie na poludnie, kedy bolo slnko najvyššie, vytváralo na kvetoch nedobré svetlo a spoločne s kompozíciou o ktorej som vtedy ešte nemal potuchy som vytvoril snímok na ktorý spomínam ako na prvý s dnešnými skúsenosťami nie príliš vydarený. Nuž a dnes už po pár rokoch viem nasledujúce. Na fotografovanie kvetov a rastlín je najlepšie (neviem ako pri inom) podvečerné nízke slnko, ktoré svojim farebným spektrom dáva teplé tóny nerobí príliš ostré tiene ak prechádza cez podvečerný opar alebo úplné jemnú oblačnosť. Ďalej je veľmi dobré rozptýlené svetlo, mne sa úplne hádam najlepšie osvedčila hmla alebo vysoká oblačnosť do ktorej praží silné slnko. Tu sú prirodzené farebné tóny, ktoré si zachovávajú svoju pôvodnú farbu, čiže je to posadené skôr do miernejšie studených prirodzených farieb. Menej vhodné ale stále použiteľné je skoré ranné svetlo, to má chromaticky najstudenšie farebné spektrum čiže farby sa ťahajú skôr k modrastým tónom. Vtedy pekne vyniknú biele kvety v kontraste so zelenou. A toto je i jediná doba kedy sa dá zachytiť prirodzená rosa na kvetoch i počas príjemných letných dní. Najmenej vhodné je priame denné svetlo v letnom čase od 10 do 16. Vtedy treba používať vlastné fintičky ako si odpomôcť od ostrých tieňov, prepálených farieb a podobne. Samozrejme na experimentovanie s tieňmi a na pokusy kontrastu s pozadím je toto svetlo naopak veľmi dobré a pri nastavení správneho času, ktorý sa podstatne líši od údajov expozimetra sa dá získať sveteľne unikátny snímok. Nuž pre dnes len toľko. Zobral som to tak trochu obšírnejšie, ale hádam sa nájde niekto komu sa moje rady hodia.

Labels:

Štvrtok, 2007, február 15

Prečo Kvetinár...

Vždy večer keď si ľahnem do postele, napadá ma množstvo motívov o ktorých by som tu chcel niečo napísať, ale keď je triezvy deň, neviem zosmoliť ani slovo, ktoré by hádam stálo za zverejnenie. A tak som sa rozhodol, že proste opíšem to ako fotografovanie vnímam ja. Priznám sa veľmi mi k tomu pomôžu slová jedného fotografa na mojom obľúbenom fotoserveri, ktorého tvorbu si veľmi vážim. "Moju tvorbu môžem rozdeliť do týchto etáp 1. zábava, 2. koníček, 3. vášeň, 4. droga, 5. posedlost, 6. něco jako když spojíte body 1 až 5" Nuž a do tohto štádia som sa prepracoval ja. Keďže v súčasnej a vlastne ani v minulej dobe som svojim časom nevládol ja ale vždy mi ho usmerňujú iný, je ťažké vybrať sa s fotoaparátom kamsi na miesta, ktoré sú príliš vzdialené od miesta kde žijem. Som rád ak sa mi podarí na pár chvíľ vytlačiť kočík s dcérou do vinohradu, dúfajúc že únavou malá zaspí a ja budem môcť zachytiť aspoň čosi čo nájdem pri chodníku, snáď by som mohol svoju tvorbu aj nazvať "chodníková". Ale poďme radšej ďalej. Musím sa priznať nie som turista a už vôbec nie vysokohorský, žiaľ, ale s tým nič nenarobím a preto ma i trochu mrzí že nebudem môcť nikdy urobiť fotografie, ktoré sa mi tak páčia. Keďže som viac menej taký "dolnozemský chodec" chodievam na prechádzky kdesi tu po dolnej zemi. Občas sa mi stane že sa vyskytnem na Novohradskom území kde bývajú manželkini rodičia. Tam je to príjemná krajina, ale motívmi a obmedzenými možnosťami by som ju zaradil do môjho dolnozemského rajónu. Nuž a tak fotografujem to čo sa dá, a čo nájdem. Teraz môžem skonštatovať že som sa dostal do štádia kedy by som mal hádam napísať čosi dôležité, niečo čo odhalí kam vlastne tieto všetky moje slová smerujú. Neviem, hádam sa to podarí. Fotografujem teda kvety. Áno kvety, zvláštne, hádam niekomu sa to môže zdať úplne obyčajné až nudné, ale ja som sa vlastne týmto spôsobom zaškatuľkoval. Proste Kvetinár, ako ma nejako nazvali a veru aj mi to ostalo. Kvetov je našťastie dosť i keď naša dolnozemská flóra najmä z okolia miesta môjho bydliska nie je až taká pestrá, ale predsa len sa pár krát ročne nájde čosi čo ma natoľko zaujme, že i fotografia je nakoniec podarená (teda aspoň si myslím). Nuž teda pre toto moje neturistické zameranie, som rád že sú kvety, lebo pre mňa som našiel spôsob vyjadrovania fotografiami. Hľadám v kvetoch emócie a snažím sa nimi aspoň kde tu čosi povedať či odhaliť nejaký svoj vlastný pocit. Asi sa rastliny stali mojim osudom a budem v nich hľadať stále čosi nové čo Vám budem môcť ukázať.

Teda hádam, zas niekedy nabudúce pár slov zvládnem vložiť a bližšie sa zamerám na fotografovanie toho čo mám rád...K.v.e.t.o.v...

Labels:

Streda, 2007, február 7

Kde sa dá schovať??

Keďže som v súčasnej dobe na rodičovskej dovolenke všade ma je vidieť ako tlačím kočík a ťahám so sebou brašňu s fotoaparátom. Mojim najobľúbenejším miestom sa stal starý chátrajúci vinohrad ktorý onedlho padne pod tiahou tlačiacej sa výstavby. Nuž ale to je asi jeho osud. Škoda len že tu okolo nie je žiadne miesto kde sa dá tak trochu ukryť pred svetom a kde majú ľudia pokoj pred zvedavými pohľadmi (rovnakej mienky sú žiaľ i prostitútky, ktoré sem vodia do zapadnutých uličiek vinice svojich motorizovaných zákazníkov - ale to je na dlhšiu debatu) keď vytiahnem fotoaparát. Nemôžem si pomôcť ale v ten moment si pripadám akoby z marsku. Všetci pozerajú na mňa a premýšľajú nad tým čo vlastne fotím, čo som okolo seba našiel tak zaujímavé aby to stálo za snímok. Minule som stretol podobného človeka i vo vinohrade. Tlačiac kočík kopcom, na krku sa mi pohojdával fotoaparát kde tu som sa pristavil a hľadal ten správny motív ktorých je v tejto lokalite v zimných mesiacoch trochu poskromne, ale predsa len sa podarilo. Ten človek postál pri mne a pozeral sa mi ponad rameno takmer cez hľadáčik na to čo za zaujímavosť som našiel. Keďže na tom kuse trávy nenašiel nič zaujímavé, len s pokývaním hlavy odstúpil a pokračoval vo svojej ceste. Jediné pokývanie hlavy...a to bolo všetko, nuž ale aspoň natoľko zaujal moju dcéru v kočíku že som celkom zdarne mohol dokončiť nastavovanie a stlačiť spúšť. Mám rád okolo seba kľud a preto hľadám miesta kde sa dá schovať, kde je pokoj a kde mi nikto nehľadí cez rameno keď premýšľam a hľadá ten správny uhol.

Labels: